www.schack-mellerud.se

 

Melleruds schackklubb

 

Melleruds schackklubb "Mellerud SK" bildades 2007 med initiativet av Hajro Kasmo, Semina Kasmo och Haris Agovic.                

 

Schackklocka, foto: Sabina Kasmo

 

------------------------------------------------------------------------

 

Läs " Artikell från "ttela" om schack4an i Mellerud

 

 

RIKSFINAL  i  SCHACK4an i STOCKHOLM

globen den 16 maj 2009

 

Klass 4A från Engelska skolan Norr i Stockholm vann årets Sverigefinal som spelades i Globens annex under lördagen. Klassen vann före Näldenskolan från Krokom i Jämtland och Tingbergsskolan från halländska Kungsbacka.
Sammanlagt spelades mer än 4.000 schackpartier under de fem timmar som tävlingen pågick och till slut skiljde 29 poäng mellan de två främsta lagen.
1532 spelare från 69 klasser deltog i finalen.


Slutresultaten
1 Engelska skolan Norr 4A, Stockholm 507
2 Näldenskolan 4, Krokom 478
3 Tingbergsskolan 4B, Kungsbacka 450
4 Johannes skola 4E, Stockholm 440
5 Duvnäs skola 4A, Saltsjö-Duvnäs 439
6 Rödabergsskolan 4En, Stockholm 436
6 Hamreskolan 4 blå, Västerås 436
8 Persöskolan 4, Luleå 431
9 Fagerlidsskolan 4, Mellerud 430
10 Ladubacksskolan 4H, Arboga 419
11 Vikaskolan 4, Falun 415
12 Klostergårdsskolan 4A, Lund 414
13 Ormbergsskolan 4, Luleå 406
13 Ängsnässkolan 4A, Huddinge 406
15 Engelska skolan Norr 4B, Stockholm 404
16 Normlösa skola 3-4, Mjölby 400
17 Djurö skola 4L, Djurhamn 396
18 Lännersta skola Björken, Saltsjö-Boo 395
18 Råsslaskolan 4C, Norrköping 395
20 Skepparslövs skola 4A, Kristianstad 391
21 Tingvallaskolan 4B, Säffle 389
21 Sjöängsskolan 4C, Kalmar 389
23 Varekils skola 4, Orust 386
24 Eketånga Montessoriskola 4, Halmstad 384
24 Mockfjärdsskolan 4B, Gagnef 384
26 Ekhagsskolan 4, Dals Långed 382
27 Forshaga Centralskola 4, Forshaga 381
27 Astrid Lindgrens skola 4, Vimmerby 381
29 Stureskolan 4A, Örebro 380
29 Nyhemsskolan 4A, Halmstad 380
31 Harbo skola 4, Heby 379
31 Högadalsskolan 4A, Mölnlycke 379
33 Sonfjällsskolan 4, Härjedalen 378
34 Gluntens Montessoriskola 4, Uppsala 375
35 Brännebro skola 3-4, Gullringen 373
36 Gylle skola 4B, Borlänge 372
37 Marbäckskolan 4 gul, Svedala 370
38 Furuparksskolan 4B, Luleå 369
38 Nytorpsskolan, Surahammar 4 369
40 Söderbykarls skola F-6AB, Norrtälje 368
41 Hyllinge skola Hyttan 4, Åstorp 366
42 Nytorpsskolan, Rönninge 4 365
42 Västra Berga skola 4, Helsingborg 365
44 Rosenlundsskolan 4, Jönköping 359
45 Svenshögsskolan 4A, Lund 357
46 Stige skola 4, Indal 355
47 Vallkärra skola 4, Lund 354
47 Okome skola 4, ullared 354
49 Ladugårdsmarken 4, Lund 350
50 Stenhagsskolan 4GR, Uppsala 347
50 Stålvallaskolan 4, Lesjöfors 347
50 Södra Borgeby skola 4, Sunne 347
50 Buaskolan 4, Väröbacka 347
54 Kattebäckskolan 4, Trelleborg 338
55 Bodums skola 4, Strömsund 336
56 Kopperskolan 4B, Stenungsund 334
57 Ängås skola 4B, Orust 333
57 Röbäcks skola 4, Umeå 333
59 Brickebackens skola 4A, Örebro 329
60 Matteusskolan 4, Norrköping 309
61 Brickebackens skola 4B 306
62 Drakbergsskolan 4, Göteborg 305
63 Vilans skola 4A, Nacka 304
64 Lemshaga Akademi 4 Jupiter G. Stockholm 303
65 Nyckelskolan 4, Södertälje 295
66 Råsslaskolan 4B, Norrköping 294
67 Kinnarpsskolan 3-4, Falköping 291
68 Tungelsta skola 4, Haninge 253
69 Elmsta skola, Skutan 3-4, Norrtälje 193

_____________________________

Nora Dasland distriktsfinal - Schack4an

den 21 mars 2009 Säffle

 

 1

Ekhagsskolan, Dals Ed

434

2

Tingvallaskolan 4B, Säfflö

431

3

Fagerlidskolan, Mellerud

424

4

Södra skolan 4A

409

5

Brålanda

408

6

Södra skolan 4C

403

7

Bäckeskolan

400

8

Karolinerskolan

388

9

Södra skolan 4B

383

10

Lövåsenskolan

377

11

Silbodalskolan 4B

360

12

Franserudsskolan 4A

357

13

Rösparksskolan 4B

349

14

Rösparksskolan 4A

335

15

Höglundaskolan

332

16

Tösse skola

309

17

Nordalsskolan

266

 

342 spelare deltog. De tre första lagen är kvalificerade 

till riksfinalen 16 maj 2009 i GLOBEN.

_____________________________________________________

Schack4an den9 februari 2009 Mellerud kommunkval

 

 1

Fagerlidsskolan

337

2

Karolinerskolan

305

3

Brålanda skola

303

4

Nordalsskolan

295

5

Åsebro skola

289

 

112 spelare deltog. Alla klasser klarade kvalgränsen 280 poäng för att gå vidare till distriktsfinalen i Säffle 21 mars 2009.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mellerudscup i schack, den 2 juni 2008


Grupp 1 (från 0 till 12år)
1.Sefto Agovic
2.Filip Lindblom
3.André Knudsen
 
Grupp 2 (Från 15 år )
1. Pål Magnusson
2. Hajro Kasmo
3. Fredrik
 
De tre första i gruppen får medaljer, första plats fick pokal och alla deltagare fick diplomen.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Schack4an RIKSFINAL i STOCKHOLM  globen, den 10 maj 2008 

 

 

 

Plats

LAG

Distrikt

Totalt

1

Ängsnässkolan 4

Stockholm

464

2

Rönninge skola 4a

Stockholm

458

3

Bockstensskolan 4 gul

Halland

443

4

Rödabergsskolan 4en

Stockholm

440

5

Lännersta skola 4

Stockholm

439

6

Johannaskolan 4

Örebro län

438

7

Östervåla skola 4

Västmanland

436

7

Engelska skolan norr 4b

Stockholm

436

7

Internationella Skolan i Nacka 4

Stockholm

436

10

Västerskolan 4c

Västmanland

429

11

Balingsnässkolan 4

Stockholm

428

11

Hjortsbergsskolan 4 lingon

Halland

428

13

Grossbolsskolan 3-4 röd

Värmland

427

14

Djurö skola 4L

Stockholm

426

15

Estniska skolan 4

Stockholm

422

16

Okomeskolan 4

Halland

420

17

Persöskolan 4

Norrbotten

419

18

Kyrkskolan 4:2

Skåne

418

19

Lilla Samskolan 4cd

Göteborg

414

20

Grevåkerskolan 4

Jämtland-Härjedalen

411

20

Freinetskolan 4mimer

Roslagen

411

22

Matteusskolan 4

Östergötland

410

23

Åsebro skola 4

Mellerud

408

24

Backeboskolan 4

Stockholm

407

25

Edvinshemsskolan 4

Skåne

405

26

Rimforsa skola 4b

Östergötland

404

27

Hoting Centralskola 4

Jämtland-Härjedalen

400

27

Nytorpsskolan 4, Surahammar

Västmanland

400

27

Wallbergsskolan 4

Halland

400

30

Johannes skola 4e

Stockholm

396

31

Stamgärde skola 4

Jämtland-Härjedalen

394

32

Sonfjällsskolan 4

Jämtland-Härjedalen

391

33

Nytorpsskolan 4, Rönninge

Stockholm

388

34

Rosendalsskolan 4a

Östergötland

387

35

Ängaskolan 4 boken

Skåne

384

36

Kinnarpsskolan 4 Aspen

Västergötland

381

36

Harbo skola 4

Västmanland

381

38

Nordalskolan

Mellerud

375

39

Larsbergs skola 4

Stockholm

373

40

Tärnsjö skola 4

Västmanland

371

41

Skärsta fria skola 4

Roslagen

369

42

Marbäcksskolan 4 smaragd

Skåne

366

43

Minervaskolan 4c

Västerbotten

365

44

Rånäs skola 4

Roslagen

360

45

Höglundaskolan 4

Värmland

356

46

Hemängsskolan 3-4 grön

Norrbotten

355

47

Anderslövs skola 4 alfa

Skåne

354

48

Kyrkskolan 4:1

Skåne

351

49

Skederids skola 4

Roslagen

350

50

Gluntens Montesoriskola 4

Uppland

347

50

Stenbockskolan 4a

Östergötland

347

52

Stordammens skola 4 Näckrosen

Uppland

346

53

Tjärnaängskolan 4a

Dalarna

341

54

Duveds skola 4

Jämtland-Härjedalen

340

54

Marbäcksskolan 4 rubin

Skåne

340

56

Stenhagenskolan4C

Uppland

339

57

Böleängsskolan 4a

Västerbotten

335

57

Waldorfskolan 4

Västerbotten

335

59

Rösparksskolan 4a

Västergötland

333

60

Montesoriskolan 4

Roslagen

331

60

Friskolan Karlavagnen 4

Södermanland

331

62

Anderslövs skola 4 omega

Skåne

330

63

Eriksskolan 4d

Uppland

313

64

Smygehamns skola 4

Skåne

310

65

Nya Läroverket 4a

Norrbotten

309

66

Kattebäckskolan 4

Skåne

306

67

Norrbyskolan 4b

Örebro län

305

68

Gustavslundskolan 4

Småland

304

69

Kyrkbyns skola 4

Dalarna

295

70

Freinetskolan 4hugin

Roslagen

294

71

Odensbergsskola 4c

Västergötland

293

72

Vasaskolan 4b

Södermanland

290

73

Västerskolan 4d

Västmanland

276

74

Danholnsskolan 4

Dalarna

275

75

Tunets skola 4b

Dalarna

268

76

Lerbäckskolan 4

Skåne

260

77

Rudolf Steinerskolan 4

Göteborg

258

78

Boukefs Privatskola 4

Skåne

242

79

Balltorpsskolan 4e

Göteborg

227

79

Söderbykarls skola 4

Roslagen

227

81

Lommarskolan 4

Roslagen

219

82

Brickebackens skola 4A

Örebro län

198

 

Engelska skolan norr 4a

Stockholm

Diskvalificerade

 

 

 

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

 

 

Simultanschack Rådaskolan

Per Hultin - Rådaskolan schackklubben

  

YourCompany.Com © 2003 • Privacy Policy • Terms Of Use